they get as good apples as they possibly
can. They have to limit themselves as to prices according to how much
they can get for their product.
A Member: What grader do you recommend?
Mr. Dunlap: Well, I don't think that I care to advertise any grader. I
am not interested in any.
A Member: You are a long way from home, and it might enlighten the rest
of us.
Mr. Dunlap: There are several graders on the market, and for all I know,
giving good service. I am using the Trescott, made in New York.
A Member: What is the matter with the Hardy?
Mr. Dunlap: I never used the Hardy--I don't know about that. Some of
them will bruise the apples more than others.
Mr. Sauter: What form of packing for apples will bring the best prices?
Mr. Dunlap: I investigated that. I have packed as high as a couple of
thousand boxes of apples, and I have taken the very best I had and
barreled. I picked out the extra selects and boxed them. Then I took a
No. 1 grade from those that that were left and the No. 2 grade, and my
No. 1 grade in barrels were disposed of before I could sell my boxes at
all in the market. The boxes were the last thing I could dispose of.
Considering the extra cost of boxing I was out of pocket in selling them
in boxes. Bushel baskets are all right, you can pack the basket with no
more expense than packing a barrel.
Mr. Brackett: What can a cannery afford to pay for apples?
Mr. Dunlap: I have never been in the cannery business, I could not tell.
Mr. Brackett: They are talking of starting a cannery where I live and I
wondered what they can afford to pay.
Mr. Dunlap: Some five or six years ago I sold a number of hundred
bushels to canneries at 60 cents per hundred pounds. Whether they can
afford to pay that or not I don't know. I haven't sold any to them for
several years now. In fact, I should judge they couldn't afford to pay
that for them because they went out of business.
Mr. Brackett: In other words, they can't pay over 35 or 30 cents a
bushel?
Mr. Dunlap: I don't know what they can afford to pay.
A Member: We had a canning factory that paid 40 cents a bushel of 50
pounds, that would be 80 cents a hundred.
Mr. Brackett: Are they still in business?
A Member: Yes, sir.
Mr. Sauter: We had one that paid 52 cents a bushel.
Mr. Dunlap: If they were to can these apples in Illinois and ship them
up here they have got to pay freight to come in competition with your
apples.
Mr. Sauter: I sp
|