at less expense. The following dietaries of two
families for the same period show that one family expends over twice as
much in the purchase of foods as the other family, and yet the one whose
food costs the less actually secures the larger amount of nutritive
material and is better fed than the family where more money is expended
for food.[13]
FOOD CONSUMED, ONE WEEK
FAMILY No. 1
20 loaves of bread $1.00
10 to 12 lb. loin steak, or meat of similar cost 2.00
20 to 25 lb. rib roast, or similar meat 4.40
4 lb. high-priced cereal breakfast food, 20 ct. 0.80
Cake and pastry purchased 3.00
8 lb. butter, 30 ct. 2.40
Tea, coffee, spices, etc 0.75
Mushrooms 0.75
Celery 1.00
Oranges 2.00
Potatoes 0.25
Miscellaneous canned goods 2.00
Milk 0.50
Miscellaneous foods 2.00
3 doz. eggs 0.60
------
$23.45
FAMILY No. 2
15 lb. flour, bread home-made (skim milk used) $0.45
Yeast, shortening and skim milk 0.10
10 lb. steak (round. Hamburger and some loin) 1.50
10 lb. other meats, boiling pieces, rump roast, etc. 1.00
5 lb. cheese, 16 cents 0.80
5 lb. oatmeal (bulk) 0.15
5 lb. beans 0.25
Home-made cake and pastry 1.00
6 lb. butter, 30 ct. 1.80
3 lb. home-made shortening 0.25
Tea, coffee, and spices 0.40
Apples 0.50
Prunes 0.25
Potatoes 0.25
Milk 1.00
Miscellaneous foods 1.00
3 doz. eggs 0.60
-
|